WOJCIECH WIERCIOCH - AFORYZMY
Zatrzymajcie się na chwilę nad słowami Wojciecha: 😊😉
· Egoizm najpiękniej rozkwita pod postacią altruizmu.
· Einstein zadawał sobie pytanie: co by było, gdyby było możliwe to, co jest niemożliwe (gdyby na przykład mógł się poruszać z prędkością światła). Te fantastyczne założenia doprowadziły go do fantastycznych rezultatów.
·
Einstein: „Masa ciała jest miarą jego energii”. Dlatego masywnych
i energicznych kobiet boję się jak bomby atomowej.
· Ekonomia myślenia doprowadza do genialnych odkryć lub wybitnej bezmyślności.
· Ekspresjonizm może być groteskową ironią lub katastroficzną wizją; przejawem kryzysu wartości lub poszukiwaniem sensu; dramatyzmem manii lub spokojem depresji.
· Ekspresjonizm: przerobić damę z łasiczką na lwicę z dziewczynką?
· Elegia. Tu... spoczywają nasze złudzenia. Na szczęście – i nieszczęście – rodzą się nowe iluzje.
· Elita nie jest zaułkiem narodu – jest jego wieżą obserwacyjną i basztą obronną: musi więc wznosić się ponad poziom przeciętności. „Naród wyraża swoje powołanie w świecie w swoich wielkich twórcach, a nie w bezosobowym kolektywizmie” – pisał Mikołaj Bierdiajew.
· Elokwentny. Lał wodę, rzucając słowa na watr. Nie rozpętał burzy mózgów...
· Emocje mogą promieniować chaotycznie (irradiacja uczuć) lub konstytuować się w struktury, których zewnętrznym przejawem są symbole (vide: Jung – archetypy). J.S. Bolen: „Gdy w określonej sytuacji nastąpi aktywizacja archetypowej warstwy nieświadomości, towarzyszy temu duża intensywność emocji oraz tendencja do nadania jej wyrazu symbolicznego. Wówczas zachodzi zmiana na poziomie doświadczenia codziennego: czujemy się natchnieni, otoczeni atmosferą «magii»; mamy poczucie uczestnictwa w krucjacie”.
· Epileptyk był kiedyś opętanym (patos), obecnie jest chorym (etos), a kiedyś będzie zdrowym inaczej (paradoks).
· Epitafium dwuznaczne: „nie żałuję”. Krótka praca – wieczne odpoczywanie...
· Epopeja: sposób ekspresji megalomanii autora.
· Erotoman i erotuman mają podobne zainteresowania...
·
Erystyka: nie mam racji,
ale mam argumenty. Retoryka: nie mam argumentów, ale mam rację.
· Erystyka: niejedna teza ma zeza!
· Estetyzm (na przykład Oscara Wilde’a): preferencje dla chwastów... Jeśli są ładniejsze od zboża.
· Etiologia depresji (z perspektywy paradoksalnej). Próby poprawienia humoru smutnej osobie mogą się przyczynić do zmiany przejściowego przygnębienia w przedłużający się stan depresji. Dlatego psychoterapeuta powinien być satyrykiem: smutnym błaznem.
· Etykietka (element etykiety) determinuje zachowanie człowieka (na zasadzie samospełniającej się przepowiedni). Zrywaj więc z siebie brzydkie i niskoprocentowe etykietki – i przyklejaj je innym!

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
NIECH ŻYJE KULTURA I ETYKA SŁOWA!