WOJCIECH WIERCIOCH - AFORYZMY
·
Jeśli
chcesz pokonać przyszłość, zacznij od teraźniejszości, bawiąc się przeszłością.
·
Jeśli
chcesz zjeść ciastko i mieć je – musisz to opisać.
·
Jeśli
coś jest zbyt piękne, by było prawdziwe – musi być prawdziwym tworem estetyki,
prawdziwym dziełem sztuki dla sztuki, czyli prawdziwej fikcji.
·
Jeśli nie masz nic do powiedzenia – pisz. Jeśli nie masz nic do
napisania – pisz. Myśli rodzą się ze słów.
·
Jeśli
nie wygrasz – nie martw się. Najważniejsze, żeby nie przegrać. Remis też bywa
formą zwycięstwa (przykładowo: nad sobą lub teoretycznie silniejszym
przeciwnikiem).
·
Jeśli
się nie mylisz – to jeszcze nie dowód, że masz rację.
·
Jeśli
twój cel umieszczony jest obok tarczy, poinformuj o tym przed oddaniem
pierwszego strzału.
·
Jeśli
upadasz – upadaj do przodu! To może być twój rzut na taśmę!
·
Jeśli
walczysz z kimś – pamiętaj, że robisz temu komuś reklamę.
· Język demagoga przekracza barierę dźwięku.
· Język urzędowy to język obcy. Bo gwóźdź (w ręce i krzyżu) to ciało obce.
· Język: broń bezbronnych lub achillesowa pięta herosów. Milczenie: bezbronność uzbrojonych lub skrzydełka śpiącego Hermesa.
· Jędza to kobieta, która chce jak najlepiej: pragnie, by wszystko było piękne, harmonijne, dobre, żeby wszystko rozgrywało się we właściwym czasie i w najwłaściwszych okolicznościach. Przypomina więc idealistycznych twórców utopii, którzy pragną idealnego szczęścia dla całej ludzkości.

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
NIECH ŻYJE KULTURA I ETYKA SŁOWA!